POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

Najpiękniejsze koncerty fortepianowe. Wieczór z Czajkowskim

Piątek, 26 kwietnia 2019 godz. 19:00

Doskonałość rzemiosła jaka cechuje twórczość jednego z najbardziej lubianych kompozytorów, jakim jest P. Czajkowski zawita na salę koncertową filharmonii. Usłyszeć będziemi mogli najpopularniejsze dzieła tego wybitengo muzyka, a wśród nich przepiękny Koncert fortepianowy nr 1 b-moll, walc z baletu Śpiąca Królewna, czy uwielbioną przez wielu suitę z Jeziora Łabędziego. Orkiestrę Filharmonii Sinfonia Baltica poprowadzi Ruben Silva, a za fortepianem zaprezentuje swe mistrzowskie umiejętności niezwykle utalentowana Marianela Aparicio z Boliwii!

Autorskie słowo o muzyce przedstawi Beata Górecka.

---

Marianela Aparicio została wybrana jako jedna z najbardziej utalentowanych młodych dziewcząt w rodzinnym mieście Cochabamba, co pozwoliło jej ukończyć studia muzyczne ze specjalnością fortepianu w Integral Institute of Musical Education "Eduardo Laredo". Jej nauczycielami gry na fortepianie w Boliwii byli: Eduardo Salinas, Emilio Aliss i Nadia Lapich. Później młoda pianistka wyjechała do Francji i studiowała u rosyjskiej nauczycielki Ziali Kvernadze i kanadyjskiego nauczyciela Jeana Paula Sewilli. Następnym etapem nauki były studia na Wyższym Instytucie Sztuki w Hawanie, na katedrze fortepianu Teresy Junco. Końcowym etapem kształcenia był wyjazd do Buenos Aires w Argentynie, gdzie nauczała ją Antonio De Raco. W obu krajach otrzymała stypendium ufundowane przez hiszpańską firmę Transportadora de Electricidad.


Od najmłodszych lat wyróżniała się jako pianistka z wielkim talentem, muzykalnością i dyscypliną, co doprowadziło ją do intensywnej działalności koncertowej i udziału w festiwalach pianistycznych i muzycznych w różnych krajach, wśród których wyróżnia się Festiwal w hołdzie Włodzimierzowi Horowitz (Colmar – Francja). Marianela Aparicio odbyła także letnie kursy w CIFM (Nice-France), gdzie uczestniczyła w koncercie najwybitniejszych uczestników festiwalu w Teatrze Sztuki Nowoczesnej. Wzięła również udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych nauczycieli, takich jak: Mario Estenssoro (La Paz-Bolivia), Arnaldo Tapia Caballero (Santiago Chile) i nauczyciel z Ameryki Północnej, Richard Sieber. Uczestniczyła w IX Latynoamerykańskim Konkursie Pianistycznym "Teresa Carreño", Caracas-Wenezuela; VIII i X edycji międzynarodowych festiwali brazylijskiej muzyki kolonialnej i muzyki dawnej w Brazylii (Master Classes of Clave & Piano oraz jako solista Orkiestry interpretująca Koncert d-moll Bacha); 35. Międzynarodowy Festiwal Zimowy Campos de Jordao pod dyrekcją Roberto Minczuka - Brazylia; Festiwal Marthy Argerich - Buenos Aires Laureat wielu nagród na krajowych konkursach pianistycznych: I i II Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny "Jaime Paz Zamora"; I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny "Eduardo Caba".

Swoją działalność rozpoczęła w wieku 14 lat koncertem D-dur Haydna i Koncertu Brandenburskiego w Warszawie. 3 Bacha z Orkiestrą Instytutu Laredo (Boliwia, Chile i Argentyna).

Do tej pory zagrała wiele koncertów na kontynentach Ameryki i Europy.

Opinie o koncertach:

POLSKA (Koncert G-dur w Ravelu)

"Pianistka z wdziękiem, wielka wrażliwość, śmiała, cnotliwa ...", Kazimierz Rozbicki polski kompozytor i krytyk

--

BOLIWIA (Koncert Rachmaninowa)

"¡Que Pianistka!, mocna w swojej technice z głębokim tocco, intensywnym brzmieniem i przepełnioną, ale zawsze kontrolowaną ekspresją ..." Maestro Alberto Villalpando, kompozytor i krytyk.

--

OH MAGAZINE

OPINIA DYREKTOR RUBEN SILVA (POLSKA) Studiował dyrygenturę i kompozycję na Katolickim Uniwersytecie oraz w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i jest stale zapraszany do prowadzenia najlepszych polskich orkiestr. Z uprzejmością komentuje powody, które skłoniły go do zaproszenia boliwijskiego muzyka jako solisty po raz pierwszy do grania ze swoją renomowaną orkiestrą i przewiduje dla Aparicio genialną przyszłość, taką jak argentyńska Marta Argerich, która w wieku 24 lat była już utalentowaną pianistką i z niekwestionowanym talentem w Europie.

(L): Jak polska publiczność otrzymuje Marianelę Aparicio?

Rubén Silva (RS): Z wielką miłością. Myślę, że interpretacja i technika Marianeli bardzo jej się podobały. Zabawne w tym koncercie jest to, że jako Boliwijczycy interpretujemy dzieła programu zatytułowanego "Muzyka francuska", a niespodzianką było to, że "bis", który zaproponował nam pianista, było wstępem do M. Ponce, który z pewnością urzekł publiczność.

L: Jaka jest twoja ocena dwóch prezentowanych przez ciebie koncertów?

RS: Byłem pod wrażeniem profesjonalizmu Marianeli, jej talentu i od razu zrozumiałem, że jest świetną artystką, urodzoną by grać i grać na pianinie. Myślę, że poszło lepiej, niż się spodziewałem. Marianela podbiła polską publiczność i, co bardzo ważne, orkiestrę, która była bardzo zadowolona z tego występu. Jest znakomitym pianistą i wspaniałym artystą boliwijskim, który podniósł w Polsce nazwę Boliwii. Mam nadzieję, że nadal będzie rozwijać talent, który niewątpliwie posiada, aby w przyszłości zostać boliwijską Martha Argerich. 

--