Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
  •  

     

Najpiękniejsze koncerty fortepianowe. W krainie muzyki romantycznej

Niedziela, 14 kwietnia 2019 godz. 12:00

W kwietniu zapraszamy na spotkanie z muzyką romantyczną, m.in. z rosyjskiego kompozytora S. Rachmaninowa. Salę filharmonii wypełnią dźwięki pokazujące wiele zmian akacji, które są nie lada wyzwaniem (szczególnie dla pianisty)! A to wszystko w jednej kompozycji najbardziej lubianej przez publiczność na całym świecie,  II koncercie fortepianowym c-moll. Za fortepianem usiądzie niezwykle utalentowany pianista Mauricio Silva, który występuje na wielu światowych salach koncertowych. Ponadto na koncercie będziemy mogli usłyszeć IV Symfonię e-moll  J. Brahmsa. Orkiestrę Sinfonia Baltica  poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, na codzień dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży i profesor Uniwersystetu Muzycznego w Warszawie.

Autorskie słowo o muzyce przedstawi Andrzej Zborowski.

 

---

Jan Miłosz Zarzycki. Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.


W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (1990 r.), jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, w latach 1992-1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. W kwietniu 1994 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry. W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, następnie odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego.

Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 roku został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. W 2004 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii, USA, Portugalii, Meksyku, Norwegii, Belgii, Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku siedemnaście nagranych płyt, w tym pięć nominowanych do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” i jedną do International Classical Music Awards.

W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, a w roku 2013 – Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał też Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz Nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury (2016). W 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.

---

Mauricio Andres Silva jest pianistą urodzonym w Warszawie w polsko-­‐boliwijskiej rodzinie o wieloletnich tradycjach muzycznych.

Ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-­‐Bugaj. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej szkole muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Wystąpił wówczas po raz pierwszy na scenie Filharmonii Narodowej i odniósł kilka pierwszych sukcesów konkursowych. Następnie kontynuował naukę pod kierunkiem prof. Pawła Skrzypka w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W tym czasie wziął udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Profesora Ludwika Stefańskiego w Płocku w grudniu 2002 roku gdzie Jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego przyznało mu II Nagrodę.

Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach interpretacji w kraju i za granicą pracując między innymi z tak wybitnymi pedagogami jak Prof. Lee Kum Sing z Vancouver Academy of Music, prof. Boris Berman z YaleSchool of Music czy prof. Andrzej Ratusiński z Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart. W tym okresie pianista zaczął rozwijać działalność koncertową występując na wielu warszawskich i polskich estradach, takich jak Filharmonia Narodowa, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina czy Galeria pp. Porczyńskich gdzie w październiku 2002 roku wystąpił ze specjalnym recitalem z okazji rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II a w roku 2003 brał udział w telewizyjnym koncercie promocji młodych talentów. Współpracował również z Warszawską Filharmonią Młodzieżową.

W czerwcu 2002 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych gdzie wystąpił w Santa Cruz, Roseville i Nevada City w Kalifornii, spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności.

W kwietniu 2006 roku wystąpił po raz pierwszy pod batutą swojego ojca, dyrygenta Rubena Silvy w Filharmonii Koszalińskiej gdzie wykonał drugi koncert c-­‐moll Rachmaninowa.

We wrześniu 2007 roku odbył trasę koncertową po Chile dając recitale w miastach La Serena, Coquimbo, Copiapo i Antofagasta oraz w Boliwii gdzie występował w La Paz i Santa Cruz. Rok później powrócił do Boliwii występując jako solista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w La Paz gdzie od tamtej pory jest regularnie zapraszany.

W sierpniu 2009 koncertował po raz pierwszy w Hiszpanii dając dwa recitale w mieście Marbella w Andaluzji wraz z boliwijską skrzypaczką Ingrid Neyza Copa. Koncerty te odbyły się pod patronatem Ambasady Boliwii.

W roku 2010 zagrał kilkadziesiąt recitali z muzyką Fryderyka Chopina z okazji obchodów Roku Chopinowskiego.

Momentem przełomowym w karierze artysty okazał się ponowny występ na scenie Filharmonii Koszalińskiej w marcu 2011 roku, gdzie jego interpretacja koncertu d-­‐moll Johanesa Brahmsa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności. Ten sukces powtórzył później z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry

Symfonicznej w Boliwii. Od tamtej pory gości regularnie na estradach licznych filharmonii i sal koncertowych.

Ważnymi wydarzeniami w życiu koncertowym pianisty były również występy podczas III Międzynarodowych

Koncertów Pianistycznych, na Festiwalu Muzycznym w Fondi we Włoszech oraz koncert z Warszawską

Orkiestrą Symfoniczną na wyspie Norderney w Niemczech w 2014 roku. Zwieńczeniem dotychczasowej kariery pianisty był debiut z orkiestrą prestiżowego Palacio de Bellas Artes w Meksyku, stając się jednym z największych jego sukcesów.

W repertuarze artysty znajdują się liczne utwory solowe jak i z towarzyszeniem orkiestry oraz muzyka kameralna obejmujące wszystkie epoki i style.