Lorem Ipsum

3 czerwca 2019 r. godz. 19:00
Bilety 20/15/10 zł

„Lorem Ipsum” grupy Vagabond Physical Collective to autorski spektakl teatru tańca o poczuciu niespełnienia, które może być przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień - wychodząc poza sferę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.

„Lorem Ipsum” - określenie stosowane w środowisku poligraficznym oznaczające tekst, który nic nie znaczy, a którego używa się do demonstracji czcionek i kompozycji pisma. Wykorzystanie tekstu w obcym języku pozwala skoncentrować się na jego wizualnych aspektach. Tradycyjnie składa się on z fragmentów traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła”:
„Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności? Jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności.”

Vagabond Physical Collective – nieformalny kolektyw artystyczny tworzony przez absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. To zderzenie sześciu energii twórczych młodych aktorów-tancerzy poszukujących swojego języka, którzy z zaangażowaniem wkraczają na polskie oraz światowe sceny. Prywatnie przyjaciele o podobnych poglądach na sztukę, dążący do budowania możliwości twórczej realizacji autorskich projektów. Zainteresowani prozaicznymi zagadnieniami, które dotykają każdego. W tworzonych obrazach scenicznych zawierają uniwersalne historie, z którymi widz może się utożsamić. W skład kolektywu wchodzą: Monika Witkowska, Wiktoria Zawadzka, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona oraz Paweł Urbanowicz.

https://www.facebook.com/vagabondphysicalcollective/

ORGANIZATOR

Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze” oraz Instytut Muzyki i Tańca we współpracy ze Słupskim Ośrodkiem Kultury, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara oraz Państwowym Teatrem Lalki Tęcza

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla tańca 2019.

Program „Scena dla tańca” jest programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach którego dofinansowywane są projekty pozwalające na regularną obecność spektakli tanecznych na scenach teatralnych i w innych instytucjach prezentujących projekty z dziedziny sztuk performatywnych w całej Polsce.

W ramach “Sceny dla tańca 2019” spektakl “Lorem Ipsum” prezentowany jest w następujących miejscach:
31 marca 2019 - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK (Bytom)
3 czerwca 2019 - Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara we współpracy ze Słupskim Ośrodkiem Kultury (Słupsk)
4 czerwca 2019 - Fabryka Sztuki w Łodzi
17 września 2019 - Teatr im. St. I. Witkiewicza (Zakopane)
22 września 2019 - Strefa Kultury Wrocław

 

REALIZATORZY SPEKTAKLU
Reżyseria: Paweł Urbanowicz
Choreografia: zespół
Dramaturgia: Anna Turczyńska i Franciszek Szumiński
Reżyseria świateł: Paweł Murlik
Muzyka: Mateusz Flis
Grafika: Beata Sadowska, The Bonbons Studio Graficzne - Aleksander Joachimiak
Występują:
Monika Witkowska,
Wiktoria Zawadzka/Karolina Januszek,
Omar Karabulut,
Oscar Mafa,
Jarosław Mysona.

 


Spektakl powstał we współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK w Bytomiu, Gawlock Pictures oraz dzięki wsparciu sponsorów.

MECENAT
Spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Suwałki.