Sinfonia Baltica
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
  •  

     

Koncert muzyki amerykańskiej

Piątek, 23 listopada 2018 godz. 19:00

Bernstein jest jedną z najbardziej znanych postaci w historii amerykańskiej muzyki XX wieku. Zapisał się na kartach historii jako kompozytor, dyrygent i pianista. W koncercie usłyszymy uwerturę Kandyd i oraz Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story tego słynnego kompozytora, który, gdyby żył, skończyłby w tym roku 100 lat. W programie, oprócz dzieł Bernsteina, przedstawimy popularne utwory George’a Gershwina: Błękitną rapsodię i Koncert fortepianowy F-dur. Orkiestrą dyryguje Ruben Silva, a przy fortepianie w utworach Gershwina zasiądzie, znany słupskiej publiczności, Artur Jaroń.

Na koncert zaproszamy fanów nie tylko muzyki amerykańskiej, ale i również jazzowej!

---

Artur Jaroń
Urodził się w Kielcach, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel, a także studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie profesora Anatolija Kardaszewa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga.
Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Toruniu. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, w Litwie, Łotwie i Ukrainie.
Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, by wspomnieć nazwiska Jerzego Maksymiuka, Jerzego Salwarowskiego, Marka Pijarowskiego, Agnieszki Duczmal, Tadeusza Wojciechowskiego. Jako kameralista współpracował między innymi z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Gwendolyn Bradley i Stefanią Toczyską. Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą koncertował we: Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Austrii i USA. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna--Bartholdy’ego.
Od 24 lat jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach.
Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetki Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka. Za pracę pedagogiczną odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczony również Brązowym Krzyżem Zasługi. Pełni funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Jest inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Wokalistów im. Krystyny Jamroz, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego w Kielcach, Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego oraz Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Gitara viva.
Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria, Aquaviva della Fonte we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie, im. P. Czajkowskiego w Żmerince na Ukrainie oraz w Druskiennikach i Kłajpedzie w Litwie.
 
---

UWAGA!

Bilety zakupione na koncert 12 października zachowują swoją ważność i upoważniają do wejścia na koncert 23 listopada.

 

Ceny biletów: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy) 

KUP BILET

 

 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”. Dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w sezonie 2018/2019 jest Daniel Sałaciński, który bierze udział w przygotowaniu koncertu.

 https://www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl/aktualnosci-2/dyrygent-rezydent/