Koncert bożonarodzeniowy

Edward Elgar  - Koncert wiolonczelowy op.85

Kolędy Świata

Maciej KUŁAKOWSKI

Urodzony w 1996 roku w Gdańsku. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie wiolonczeli prof. Jadwigi Ewald. Obecnie jest studentem Kronberg Academy w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta oraz studentem Akademii Muzycznej im. S Moniuszki w Gdańsku w klasie dr Marcina Zdunika. W latach 2009-2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim.

Jest laureatem Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywcą I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2014 na Festiwalu Wiolonczelowym w Kronbergu zdobył prestiżową nagrodę "Landgraf von Hessen Preis" dla najlepiej zapowiadającego się wiolonczelisty oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach. W roku 2010, 2012 i 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został laureatem konkursu Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska.

Koncertował w wielu krajach Europy i świata jako kameralista i solista pod batutą takich dyrygentów jak: Frank Brailey, Eivind Gullberg Jensen, Stéphane Denève, Marek Pijarowski czy Marek Moś. 1 października 2011 roku miał zaszczyt wystąpić na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Brał udział w wielu kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem takich pedagogów jak Frans Helmerson, Mischa Maisky, Gidon Kremer, Truls Mørk, Gary Hoffman, Philippe Müller, Jens Peter Maintz czy Ivan Monighetti.

W lipcu 2010, 2011 oraz 2014 r. uczestniczył w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu – Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów. W 2011 roku w ramach tego kursu wystąpił wraz z Calgary Symphony Orchestra, wykonując Koncert wiolonczelowy h-moll A. Dworzaka i zdobywając drugą nagrodę na konkursie solistów. Zdobył też pierwsze miejsce w konkursie zespołów kameralnych wraz z młodymi artystami z Chin.

Maciej aktywnie zajmuje się także muzyką kameralną. Miał przyjemność pracować i występować jako kameralista z takimi muzykami jak: Alfred Brendel, Arnold Steinhardt czy Charles Neidich. W 2015 roku wraz z Triem Klarnetowym z Gdańska zdobył I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku a od 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich z którym wspólnie nagrał płytę z utworami Antona Arensky'ego dla wytwórni DUX.

Gra na wiolonczeli Charlesa Gaillarda z 1867 roku wypożyczanej przez fundację Deutsche Stiftung Musikleben.