POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

Garden Party u Karola 5 - Hanka Wójciak z zespołem i WhitePin

Niedziela, 2 sierpnia 2020 godz. 12:00

Garden Party u Karola 5 - Hanka Wójciak z zespołem i WhitePin.

 

Skład zespołu:

Hanka Wójciak - śpiew

Jacek Długosz - gitara

Tomasz Pawlak - skrzypce

 

Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka.

Laureatka III nagrody Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej 2008, I nagrody 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki 2010 oraz II nagrody Festiwalu Twórczości Korowód 2011. Hanka uczyła się śpiewu eksperymentalnego i improwizacji na warsztatach takich mistrzów jak: Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak, Iva Bittova. Absolwentka klasy wokalnej w Szkole Muzycznej II stopnia i. W. Żeleńskiego w Krakowie. Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem.

Współpracowała m.in. z Jarkiem Śmietaną (płyta „Psychodelic of Jimi Hendrix”), Anną Treter (płyta „Wielki wiatr”), Kubą Ostaszewskim (wokale do spektaklu „Romeo i Julia” w reżyserii Agaty Dydy – Gracz, Teatr Scena STU), Tadeuszem Kulasem (wokale do spektaklu „Karamazow” w reżyserii Jacka Orłowskiego, Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź) zespołem Naked Mind (płyta „Remeber me”).

W Radiu Kraków prowadzi audycję Wieczór Panieński poświęconą piosence literackiej. Zagrała Pannę Młodą w słuchowisku „Wesele” opartym na dramacie S. Wyspiańskiego, w reżyserii Andrzeja Seweryna obok m.in. Anny Polony, Anny Dymnej, Krzysztofa Globisza; Babia Góra ze spektaklu „Nieudany Krewniak” w reżyserii Mai Kubackiej; Solistka w widowisku multimedialnym „Święty z Wadowic”, obok Kuby Badacha, Natalii Niemen czy Magdy Steczkowskiej. Liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak.

Gra muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej.

W jej muzyce słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem.

Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości.

29 czerwca 2014 roku nakładem Radia Kraków ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak „Znachorka”, zawierająca 14 autorskich utworów.

Piosenka „Do syta” Kapeli znalazła się na składance „Gitarą i piórem”, obok piosenek z repertuaru m.in. Piotra Bukartyka, Magdy Umer czy Andrzeja Poniedzielskiego. Płytę wydało Polskie Radio.

 

 

Rekomendacje:

To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo - muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo. (...) Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach.

Muniek Staszczyk, T.Love

 

Jest taka jak na okładkowym zdjęciu, lekko uśmiechnięta, ale kryjąca w sobie tajemnicę, liryczna, ale wybuchowa. Góralski temperament jest u niej tylko punktem wyjścia do własnej artystycznej drogi. Dodajcie ją koniecznie do swoich znajomych.

Piotr Metz, Trójka

 

Jest przedziwna, oryginalna, już prezentuje dobre rzemiosło. Ma w sobie jakiś odjazd i odwagę. I nie tylko głos i sylwetkę, ale także piękny umysł, jakąś czystość.

Ewa Kornecka, kompozytorka

 

Ma silne atuty - mocny, czysty głos, diabelski temperament góralski, wyrazisty image sceniczny, niebanalne teksty i komponuje z iskrą w oku (…) W jej kompozycjach jest otwartość na nieuczesane improwizacje z pogranicza muzyki etnicznej i jazzu. To jest muzyka kolorowa.

Marek Tomalik, Tygodnik Podhalański

 

Więcej na:

www.hankawojciak.pl

www.kapelahanki.pl

 

 

WhitePin

Rockowe trio ze Słupska występujące w składzie: Kamila Bilińska (bas, wokal), Daniel Pisarkiewicz (gitara, wokal), Tomek Rutkowski (perkusja).

Zespół istnieje od kwietnia 2016 roku, jednak ich muzyczne drogi spotkały się już znacznie wcześniej. Grali wspólnie w wielu różniących się od siebie stylach, jednak dopiero w WHITEPIN odnaleźli wspólne powołanie - mocne, rockowe granie.

Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów w rodzinnym Słupsku, jak i poza jego granicami. Gościli w Poznaniu, grali w Jarocinie, Kołobrzegu, Koszalinie i innych miastach.

W muzyce WhitePin znajdziemy ciężkie riffy gitarowe, jak i spokojne ballady. W swoich tekstach poruszają tematy dotyczące ich samych lub sprawy dla nich istotne. Śpiewają więc o sytuacjach, z którymi większość z ich rówieśników może się utożsamiać.

Ich debiutancki krążek, zatytułowany „Obudź się”, został wydany w maju 2017 roku. Na swoim koncie mają także projekt z orkiestrą symfoniczną, Słupską Sinfoniettą, który zaaranżował dla nich jej szef Maciej Banachowski.

 

W razie niepogody koncerty zostaną przeniesione do sali Filharmonii. Prosimy śledzić facebooka Filharmonii.

Koncert z cyklu "Garden Party u Karola 5"

Miejsce: Park im. Jerzego Waldorffa

Sfinansowano ze środków Miasta Słupsk w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 

Prosimy o zapoznanie się z procedurami bezpieczeństwa dla uczestników koncertów plenerowych pn. Garden Party u Karola w Parku im. Jerzego Waldorffa w Słupsku w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce w galerii poniżej.