przejdź do wersji normalnej (graficznej) | RSS
Polski | Deutsch | English

Górne menu:Boczne menu


Egzotyczna podróż muzyczna

"Egzotyczna podróż muzyczna"

Kamil RADZIMOWSKI /duduk/

Ewa BUDNY-ORŁOWSKA /taniec/

Zbigniew GRACA /dyrygent/

Andrzej ZBOROWSKI /słowo o muzyce/

Program koncertu:

W.A.Mozart: uwertura z opery „Uprowadzenie z Seraju”

K.Radzimowski: "Odgłosy zanikającego Świata" - Cisza, Stwórca Świata, Narodziny życia, Przeznaczenie, Słońce, Tęsknota, Wszechświat

A. Chaczaturian – 1 Suita z baletu „Gajane”

oraz kompozycje A.W.Ketelbeya, J.StraussaP. Czajkowskiego, A.Marko.  

Kamil RADZIMOWSKI
Duduk, oud, wokal, kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Pomysłodawca projektu i kompozytor wszystkich utworów zawartych w "Odgłosach zanikającego świata". Prowadzi studio nagrań „Pasja" w Warszawie. W 2010 roku zaczął rozwijać swoją pasję ucząc się gry na trzech instrumentach etnicznych, tj. Oud, Zurna i Duduk ormiański. Wydał 5 płyt solowych: Armenian Duduk część 1 i 2 o charakterze muzyki filmowej z mocnymi wpływami brzmień klasycznych, bałkańskich,  arabskich i ormiańskich oraz Stwórca Świata Made in Heaven 1 i 2 cz. Koncertował z czołowymi polskimi dyrygentami: Tadeusz Wicherek, Bohdan Jarmolowicz, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba oraz gwiazdami muzyki: Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach.  Obecnie współpracuje z Krzesimirem Dębskim.  
 

Ewa BUDNY-ORŁOWSKA

Tancerka, choreograf, pedagog tańca. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w  Warszawie już w szkole wielokrotnie występowała na deskach Teatru Wielkiego -Opery Narodowej m.in. w baletach „Dziadek do Orzechów, „Śpiąca Królewna”, „Trzej Muszkieterowie”. Absolwentka Wydziału Tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Pedagogika Baletu. Od 7 lat z powodzeniem prowadzi autorską szkołę tańca oraz warsztaty taneczne. Jest autorką 5 spektakli baletowo edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Przez wiele lat solistka w balecie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, wspólpracuje także z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Muzycznym czy Operą Kameralną w Warszawie. Koncertuje w Polsce i za granicą jako uczestniczka i choreografka projektów baletowych, współczesnych, etnicznych, musicalowych, ludowych i operetkowych.

 
Zbigniew GRACA
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Szkole Muzycznej w Ełku. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec u prof. Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno - operowej u prof. Stanisława Wisłockiego. Swoje umiejętności doskonalił u mistrzów: Franco Ferrary w Sienie (Włochy), oraz u Rafaela Kubelika w Lucernie (Szwajcaria). Jest laureatem głównych nagród w konkursach dyrygenckich: w Kopenhadze (Konkurs im. N. Malko- III.), w Katowicach (Konkurs im. G. Fitelberga- V.), w Wiedniu (Konkurs im. H. Swarowskiego- III.). W latach 1975-80 współpracował z Orkiestrą Radiową w Warszawie, a następnie – jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno- Operową w Akwizgranie (Niemcy). W latach 1985-88 był etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze. W sezonie 1989/90 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Opery we Wrocławiu. W latach 1992-95 był regularnym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej, gdzie przygotował i prowadził premiery m.in. „Aidy” Verdiego, „Cyganerii” Pucciniego, „Święta wiosny” Strawińskiego, czy „Cudownego Mandaryna” Bartoka. Od 1989 – do r. 2017 był etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Tu przygotował i pełnił kierownictwo muzyczne wielu oper Mozarta, Rossiniego, czy Donizettiego. Współtworzył muzycznie coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991. Obecnie, od 1. października 2017 r. pełni funkcję dyrygenta nowo powstałej Polskiej Opery Królewskiej z siedzibą w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Występuje niemal we wszystkich krajach Europy (regularnie w Skandynawii, Francji Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, na Litwie i Łotwie), w Japonii i USA. Od 1995 r. był wielokrotnie zapraszany na występy do Izraela. W latach 2008 i 2009 prowadził premiery oper mozartowskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od 1998 r. występuje w Turcji z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną, oraz w Operze Narodowej w Ankarze. Rok 1999 zaowocował współpracą z Łotewskim Narodowym Teatrem Operowym, która trwa do dziś. W LNO w Rydze kierował muzycznie premierami oper Mozarta: „Don Giovanni”, ”Cosi fan tutte”, ”Wesele Figara”, oraz „Czarodziejski Flet”. Od 2012 roku ponownie współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie dyryguje operami: „Wesele Figara”, „Cyrulik sewilski, ”Don Giovanni” i „Toska”. W Polsce koncertuje z zespołami niemal wszystkich orkiestr: Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, filharmoniami w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Bydgoszczy, Szczecinie, Rzeszowie, Opolu, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, czy z Polską Orkiestrą Kameralną – Sinfonią Varsovią. W swoim dorobku posiada liczne nagrania archiwalne oraz płytowe.

 


Copyright © Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk