Sinfonia Baltica
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

Cudowny Świat Musicalu

Piątek, 22 lutego 2019 godz. 19:00

Na niezwykłe spotkanie z muzyką znanych europejskich i amerykańskich musicali zaprasza Polska Filharmonia Sinfonia Baltica wraz z gośćmi: dyrygentem Sławomirem Chrzanowskim, oraz solistami: Edytą Krzemień i Damianem Aleksandrem.

Prelegentem koncertu będzie Beata Górecka.

---

Sławomir Chrzanowski. Urodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 2800 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą.

Dyrygował na festiwalach ( „Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il canto”  w Cieszynie, ”Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie,”Chopin Festival” w Gaming (Austria) „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal w Łańcucie, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.) Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi-„Nieszpory ludźmierskie”,  ”Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 70 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne-z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą - w Rosji, Niemczech, Czechach, Austrii, Ukrainie, Słowacji, Rumunii i Japonii.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień- m.in.- Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki- Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza.

---

Edyta Krzemień. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno - Aktorski Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, śpiewa na ścieżce dźwiękowej do filmu „Lady of the Dynasty”. Nagrała utwory na płytę „W poszukiwaniu dróg” (platynowa płyta). Z utworami i pod batutą kompozytora wraz z wystąpiła na festiwalu „Klara Music Festival” w Brukseli, a także podczas „Haifa Film Festival” w Izraelu, wykonując utwory z filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Zaśpiewała w spektaklu Zbigniewa Preisnera i Ewy Lipskiej „2016 Dokąd?” w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (CD i DVD). Zaśpiewała na 29. Gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w NFM we Wrocławiu wykonując utwór Zbigniewa Preisnera „Hymn na Zjednoczenie Europy”. Jest aktorką musicalową i wszechstronną wokalistką. W 2008 roku debiutowała rolą Christine Daae w musicalu mistrza gatunku A.L. Webbera „Upiór w Operze” w Teatrze Muzycznym Roma (CD ze spektaklu otrzymało status potrójnej platyny). W 2015 roku dostała się do bazy wokalistów „Cirque du Soleil”.

Jest asystentem w klasie śpiewu specjalizacji musicalowej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, a także współpracuje z Akademią Muzyczną w Poznaniu współtworząc nową specjalizację na wydziale Wokalno-Aktorskim: musical. Od lat szkoli swój głos i zamiłowania do różnych gatunków muzycznych podczas corocznych warsztatów wokalnych „European Vocal Camp” pod okiem mistrzów takich jak Andres
Martorell, Magdalena Navarrete, Monique Thomas, Richard Halton czy Irene Shams. Uczestniczyła w zajęciach z m.in. Musical Theatre, World Music, Flamenco, Jazz, czy Afro - Cuban Harmonies.
---
Damian Aleksander. Aktor teatralny, telewizyjny i  dubbingowy, reżyser. Wykładowca akademicki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale wokalno-aktorskim. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Finalista XIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1998). Od 2000 r. związany był z Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalowych hitach, jak: Miss Saigon, Grease, Pięciu braci Moe, Koty, Les Miserables czy Upior w operze, w którym za rolę Eryka został nagrodzony potrójną Platynową Płytą. Artysta współpracuje min. z takimi instytucjami, jak: Teatr Muzyczny w Poznaniu (główna rola w Jekyll&Hyde i  Nine), Gliwicki Teatr Muzyczny (Fester w Rodzinie Addamsow). Wziął  udział w blisko 100 koncertach musicalowych granych z towarzyszeniem polskich filharmonii pod batutą dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej S. Chrzanowskiego. Można go  zobaczyć w rodzimych serialach (m.in. Zostać Miss, Kryminalni, Hotel 52, Klan, Barwy szczęścia itd.), a także w filmie Toilet out of Order M. Bilskiego. Ponadto zrealizował polską wersję serialu popularno-naukowego Test Case wraz z Discovery Channel.
---