Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
  •  

     

BELTAINE & GLENDALOUGH

Środa, 10 kwietnia 2019 godz. 19:00

Beltaine to jeden z bardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny folkowej.

Muzykę Beltaine trudno jednoznacznie zdefiniować. Charakterystyczne brzmienie grupy jest wynikiem zderzenia różnych osobowości o skrajnie odmiennych doświadczeniach muzycznych. Główną inspiracją dla muzyków jest szeroko pojęta tradycja irlandzka i bretońska, ale muzycznie zespół eksperymentuje i zaciera granice między tradycją a nowoczesnością.

Grupa powstała w 2002 r. w Katowicach. Skład na początku ulegał zmianom, ale od 2006 roku Beltaine tworzy nieprzerwanie siedmiu muzyków. Grupa wydała 4 albumy studyjne oraz 2 albumy live. Trzy studyjne płyty zostały uznane za folkowe wydawnictwa roku w plebiscycie „Wirtualne Gęśle”, współorganizowanym przez Polskie Radio.

Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność na każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie; jest regularnie zapraszana na prestiżowe festiwale w całej Europie.

W 2011 roku Beltaine otrzymał nagrodę „Irish Music Award” w kategorii Top Celtic Rock Band przyznawaną przez American Irish Association.

 

Skład:

ADAM ROMAŃSKI – skrzypce

JAN GAŁCZEWSKI – irish bouzouki, dudy gaita

JAN KUBEK – tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne

ŁUKASZ KULESZA – gitara akustyczna

BARTEK DUDEK – gitara basowa

PIERRE – perkusja

---

Glendalough

Zespół działa nieprzerwanie od 2003 roku. Umiejętności i doświadczenie sceniczne tancerzy zostały wielokrotnie potwierdzone przez miejsca zajmowane na podiach międzynarodowych zawodów tanecznych. Unikają utartych ścieżek. Lubią eksperymentować, łączyć formy i style taneczne, szukając nowych możliwości wykorzystania tradycyjnego tańca irlandzkiego w świecie "bez granic". Wykonują taniec miękki (tzw. balet irlandzki) oraz widowiskowy step irlandzki, a ich wizytówką są fuzje tańca irlandzkiego z innymi stylami tanecznymi (tango argentyńskie, taniec ludowy, flamenco, tribal, jazz).

 

www.muzykaitaniec.beltaine.pl