PROGRAM 56. FESTIWALU PIANISTYKI POLSKIEJ - Słupsk, 3 -8 września 2022r.

Utworzono: 07-06-2022

Program 56. Festiwalu Pianistyki Polskiej

Słupsk, 3 – 8 września 2022 r.

 

3 IX 2022 – sobota, g. 17:30 Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera

Otwarcie wystawy fotograficznej Zdzisława Sowińskiego „Wojciech Kilar – Teraz, teraz, teraz i … Amen”

3 IX 2022 – sobota, g. 19:00 Sala Filharmonii

Inauguracja Festiwalu – Koncert symfoniczny:

Fryderyk Chopin - Fantazja na tematy polskie A-dur

Karol Anbild (1925 – 2008) – Koncert fortepianowy (1982), prawykonanie na FPP,

Karol Szymanowski (1882 – 1937) – IV Symfonia koncertująca op. 60 (140-lecie ur. I 85-lecie śmierci)

 

Wykonawcy:

MATEUSZ KRZYŻOWSKI - fortepian (1, 3)

ARTUR JAROŃ – fortepian (2)

MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK – dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara

 

4 IX 2022 – niedziela, g. 19:00 Sala Filharmonii

Wieczór z Krzysztofem Herdzinem – pianistą, kompozytorem, aranżerem

KRZYSZTOF HERDZIN

1. Chopiniana con delizia na fortepian i smyczki ( z udziałem kwartetu smyczkowego Orkiestry Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara)

2. “Impressions on Paderewski”

 

5 IX 2022 – poniedziałek, g. 16:00 Biały Spichlerz - Sala im. Barbary Zielińskiej

Estrada Młodych

Uczestnicy XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w 2021 r.:

ZUZANNA PIETRZAK

Fryderyk Chopin - 2 Nokturny op. 37: g-moll, G-dur

Aleksander Skriabin (1872 – 1915) - 150-lecie urodzin

2 Poematy op. 32, IV Sonata Fis-dur op. 30, “Vers la flamme” op. 72

 

* * *

VIET TRUNG NGUYEN – pianista polsko-wietnamski

Fryderyk Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60,

Sonata b-moll op. 35


 


 

5 IX 2022 – poniedziałek, g. 19:00 Sala Filharmonii

Salon muzyki polskiej

ADAM KOŚMIEJA – pianista

Kazimierz Serocki (1922 – 1981) 100-lecie urodzin

Sonata fortepianowa, Miniatury fortepianowe, A piacere

* * *

KRZYSZTOF KOZŁOWSKI

(laureat II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w 2021 roku)

Antoni Stolpe (1851 – 1872) 150-lecie śmierci - Sonata fortepianowa d-moll

Juliusz Zarębski – Polonez Fis-dur op. 6

Leopold Godowski – Suita „Java”: nr 10 „W Kratonie”, nr 9 „Na ulicach Starej Batawii”

 

6 IX 2022 – wtorek, g. 16:00 Biały Spichlerz - Sala im. Barbary Zielińskiej

Estrada Młodych

MATEUSZ DUBIEL ( repertuar w trakcie ustalania)

KRZYSZTOF WIERCIŃSKI

Fryderyk Chopin – Impromptu Ges-dur op. 51, Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Etiuda h-moll op. 25 nr 10

Ferenc Liszt – Etiuda transcendentalna f-moll nr 10 z cyklu 12 Etiud transcendentalnych, Funérailles

 

Są to laureaci XII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in

memoriam" w Bydgoszczy – recitale w ramach nagrody przyznanej przez Festiwal Pianistyki Polskiej

 

6 IX 2022 – wtorek, g. 19:00 Sala Filharmonii

Recital fortepianowy

JOANNA MARCINKOWSKA

Ignacy Jan Paderewski – Chants du voyageur, Kaprys G-dur (genre Scarlatti) op. 14 nr 3

Karol Szymanowski – Fantazja C-dur op. 14, Wariacje b-moll op. 3.

Fryderyk Chopin – 3 Walce: As-dur op. 34 nr 1, Es-dur op. 18, As-dur op. 42;

Andante spianato Wielki Polonez Es-dur op. 22

 

7 IX 2022 – środa, g. 16:00 Biały Spichlerz - Sala im. Barbary Zielińskiej

Estrada Młodych – laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych

JAKUB CETNAROWSKI - recital jako nagroda specjalna na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w 2021 roku

Władysław Żeleński – Thème varié op. 62

George Enescu – Sonata D-dur op. 24 nr 3

 

* * *

YEHUDA PROKOPOWICZ i ERYK KOSZELA

Duet fortepianowy – laureaci I Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Krakowie w 2022 roku, koncert w ramach nagrody specjalnej przyznanej przez FPP

Tomasz Jakub Opałko - Duo concertante - inspiracje Witkacym (światowe prawykonanie utworu zamówionego przez FPP)

Franz Schubert – Fantazja f-moll

Hanna Kulenty – Van


 

7 IX 2022 – środa, g. 19:00 Biały Spichlerz - Sala im. Barbary Zielińskiej

IV Koncert z cyklu „Witkacy – obrazy w dźwięku”

JOANNA FRESZEL – sopran, PIOTR PŁAWNER – skrzypce, PIOTR SAŁAJCZYK – pianista

Andrzej Karałow (ur. 1991)

Trio na sopran, skrzypce i fortepian inspirowane twórczością Witkacego (światowe prawykonanie utworu zamówionego przez FPP)

 

Karol Szymanowski (140-lecie ur. i 85-lecie śmierci)

Maski op. 34; Pieśni kurpiowskie, Mity – 3 Poematy na skrzypce i fortepian op. 30,

Sonata na skrzypce i fortepian d-moll op. 9


 

8 IX 2022 – czwartek, g. 19:00 Sala Filharmonii

Zakończenie Festiwalu

Laureaci Estrady Młodych 2022 – występy solowe laureatów (wręczenie dyplomów i wyróżnień)

* * *

Finałowy koncert symfoniczny

Tadeusz Szeligowski – Koncert fortepianowy (1941)

Johann Sebastian Bach – Koncert a-moll na 4 fortepiany i zespół smyczkowy

 

BOGDAN CZAPIEWSKI – II fortepian (1, 2)

NATALIA ZALEWSKA – I fortepian (2)

JOANNA BIEŻYŃSKA-KACZMARSKA – III fortepian (2)

PIOTR SAŁAJCZYK – IV fortepian (2)

SZYMON MORUS – dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku

 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu

 

Organizator:

Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

ul. Jaracza 6, 76-200 Słupsk

e-mail: slupskietowarzystwo@gmail.com

www.towarzystwokulturalne.com

 

PROGRAM 56. FESTIWALU