Kolorowa strona winylu

1 października 2017 r. godz. 17:00

Kolorowa strona winylu to tytuł wystawy okładek płyt winylowych pochodzących ze zbiorów Marka Szerszenowicza, miłośnika muzyki i kolekcjonera płyt. W swoich zbiorach ma on zarówno płyty winylowe, jak i CD.  Wiele z nich to płyty unikalne, które zostaną przedstawione na wystawie. Z około czterech tysięcy płyt z tej kolekcji odwiedzający obejrzą około 300 okładek. W ekspozycji znajdą się tak legendarne pozycje jak słynna okładka płyty Sticky Fingers grupy Rolling Stones zaprojektowana przez Andy Warhola czy okładka pierwszej płyty zespołu Mothers Of Invention Franka Zappy. Wystawa jest swoistą historią muzyki rockowej lat 60-tych i 70-tych zaklętą w płytowych okładkach.

Wybierając eksponaty na wystawę zdecydowaliśmy się zarówno na płyty artystów bardzo znanych, na swoiste „kamienie milowe” muzyki rozrywkowej, jak również na przykłady twórczości zespołów niszowych, dziś prawie już zapomnianych. Wszystkie te okładki łączy ciekawa forma graficzna i obietnica interesującej muzyki… wewnątrz na czarnym krążku.

Okładka płyty winylowej to coś znacznie więcej niż tylko opakowanie muzycznego „towaru”. To wizualne uzupełnienie sztuki dźwięków zaklętej w czarnym krążku sztuką obrazu, koloru i formy. To zaproszenie do tego, co gra w środku.

Okładki projektowali znani plastycy i fotograficy: Andy Warholl, Roger Dean, Neon Park, Annie Leibovitz. Do ilustrowania okładek wykorzystywano obrazy i rysunki  wybitnych artystów m.in.: Leonarda Da Vinci czy Salvadora Dali. Niektóre zaskakują kolorystyką, niektóre formą. Można je rozkładać na dwie, trzy, cztery a nawet więcej części.

W załączeniu do nich znajdziemy zdjęcia, plakaty małe i bardzo duże, kalkomanie, banknoty a nawet okulary 3D. Bywają takie o fantazyjnych kształtach, z ciekawymi wycięciami, tłoczone niczym oprawione w drewno lub skórę. Mogą być pełnowymiarowa gazetą lub nawet książką pełną fantastycznie ilustrowanych opowieści. Są również takie, które tuż po wydaniu zostały ocenzurowane i zmienione lub całkowicie wycofane. Do obejrzenia przykładów tego typu okładek zapraszam.

Zapraszam do delektowania się "widokiem muzyki".

Marek Szerszenowicz