Maciej WierzchońMarta UstyniakAnita UrbanSzymon RonaJakub Zarębski

Emmerich Kálmán - Księżniczka czardasza

17 lutego 2017 r. godz. 19:00
Bilety 50/40 zł

Emmerich Kalman - Księżniczka czardasza

Najlepsza i najpopularniejsza operetka Kalmana i jedna z najczęściej wystawianych na światowych scenach muzycznych, u nas w wersji koncertowej.
Księżniczka czardasza swoją popularność zawdzięcza nie tylko klasycznej operetkowej historii z happy endem, ale przede wszystkim genialnej muzyce Kalmana, który po tym dziele nie stworzył niczego tej miary.

Wykonawcy:

Maciej Wierzchoń - dyrygent

Anita Urban - mezzosopran

Szymon Rona - tenor

Marta Ustyniak - sopran

Jakub Zarębski - bas

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica


Maciej Wierzchoń

Urodzony w 1989 roku. Absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy (w klasie gitary). Laureat II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy. Ukończył studia z wynikiem bardzo dobrym w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na kierunku dyrygentury  symfoniczno-operowej, gdzie kształcił się u prof. Wojciecha Michniewskiego oraz prof. Zygmunta Rycherta. Debiutował w roku 2013 prowadząc „Halkę” S. Moniuszki w Operze Nova w Bydgoszczy. W latach 2013-2016 pracował tam na stanowisku asystenta dyrygenta. Brał udział w przygotowaniu premier: „Halki” S. Moniuszki, „Rycerskości Wieśniaczej” P. Mascagniego, „Pajaców” R. Leoncavalla, „Księżniczki Czardasza” E. Kálmána, „Rigoletto” G. Verdiego, „Potępienia Fausta” H. Berlioza, „Dziadka do orzechów” P. Czajkowskiego oraz „Don Carlosa” G. Verdiego. Prowadził także wybrane spektakle. Został laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca „dyrygent-rezydent”, w ramach którego, w sezonie 2015/2016, współpracował z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. W 2016 roku brał udział w 7° Concorso Internazionale per Direttori d'Opera “Luigi Mancinelli” (Orvieto, Włochy) oraz w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego (Białystok). W tym samym roku brał udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich w Lusławicach pod okiem światowej sławy prof. Jormy Panuli, gdzie czynnie prowadził Sinfoniettę Cracovię podczas koncertu finałowego.

Doświadczenie zawodowe zdobywał z Zespołem Opery Nova, Zespołem Spazio Musica w Orvieto, Operą i Filharmonią Podlaską, Filharmonią Pomorską, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Sinfoniettą Cracovią, Capellą Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Orkiestrą Symfoniczną Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Asystował dyrygentom takim jak: Grzegorz Berniak, Maciej Figas, Michał Klauza, Andrzej Knap, Wojciech Rajski, Piotr Wajrak, Tadeusz Wicherek, Henryk Wierzchoń, Jerzy Wołosiuk.

Aktywnie promuje twórczość młodych polskich kompozytorów. W 2012 roku uczestniczył w koncercie kompozytorskim zorganizowanym w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie przygotował i zadyrygował utworem „Subtilia” Michała Gronowicza. W 2014 roku brał udział w przygotowaniu prawykonania „Koncertu na wiolonczelę, orkiestrę i dźwięki elektroniczne” Marcina Gumieli. W ramach programu dyrygent-rezydent przygotował prawykonania utworów Marcina Gumieli: „Koncertu na akordeon i orkiestrę symfoniczną” oraz „Suity etnicznej”, a także poprowadził jego „Koncert na wiolonczelę, orkiestrę i dźwięki elektroniczne”.

 

Anita Urban - sopran

W latach 1999-2005 studiowała śpiew solowy na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Magdaleny Krzyńskiej. Anita Urban doskonaliła warsztat wokalny, biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez cenionych artystów i pedagogów: Helenę Łazarską, Ryszarda Karczykowskiego czy Sarah Meredith.  Studia ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Uznanie zyskała już w czasie nauki – w roku akademickim 2004/2005 jej działalność artystyczna i postępy w edukacji zostały uhonorowane Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W roku 2006 ukończyła Podyplomowe Studium Wokalistyki przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Krzyńskiej. Od 2006 roku jest pracownikiem tejże Akademii na wydziale wokalno-aktorskim. W roku 2014 uzyskała stopień doktora  w dziedzinie sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej wokalistyka.
Anita Urban zadebiutowała w roku 2004 na deskach bydgoskiej Opery Nova rolą Cześnikowej w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki w ramach studenckich warsztatów operowych a rok później – w tym samym teatrze – w przedstawieniu dyplomowym z wielkim powodzeniem wykreowała postać Hanny Glavary w operetce „Wesoła Wdówka” Ferenca Lehara.
Obecne doświadczenie zawodowe i artystyczne śpiewaczki to współpraca z cenionymi orkiestrami i dyrygentami, wśród których dość wspomnieć: Zygmunta Rycherta, Piotra Wajraka, Andrzeja Knapa, Jose Maria Florencio, Warcisława Kunca, Marcina Sompolińskiego czy Marka Mosia.
W 2006 roku, podczas IV Festiwalu Wokalnego „Nałęczowskie Belcanto” Anita Urban została laureatką Złotego Słowika.
W latach 2007-2013 współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie gdzie kreowała postacie: Heleny (Piękna Helena), Sylwia (Księżniczka czardasza) Gabrielia (Wiedeńska krew).
Artystka jest solistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, z którym związała się w 2006 roku. W dorobku artystycznym posiada pierwszo i drugoplanowe role: operetkowe i musicalowe.
Na poznańskiej scenie debiutowała rolą Lizy (Kraina uśmiechu). Kolejne sezony artystyczne i kolejne kreacje: Marica (Hrabina Marica), Hanna Glavary ( Wesoła Wdówka), Gabriela (Wiedeńska krew), Safi (Baron cygański), Sylwia (Księżniczka czardasza), Lois (Kiss me Kate). Ciekawostką w jej dorobku mogą być również role FräuleinKost w Kabarecie Johna Kandera i Babki Tzeitel w Skrzypku na dachu Jerry’ego Bocka – w obu Artystka wykazuje się ogromnym poczuciem humoru, które cechuje ją nie tylko na scenie, ale i poza nią.
Obecnie na deskach Teatru Muzycznego można ją usłyszeć jako: Księcia Orlovskiego (Zemsta nietoperza), Opinię Publiczną (Orfeusz w piekle), Carlotte (Phantom), Mary Smith (Mayday), Gołdę ( Skrzypek na dachu), Arystokratkę (Evita).

 

Szymon Rona – tenor

Urodzony w Bydgoszczy. W 2014 r. ukończył w rodzinnym mieście Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, w klasie prof. Hanny Michalak oraz dr Violetty Narywskiej. 
Jest solistą bydgoskiej Opera Nova, z którą współpracę rozpoczął już na studiach. Śpiewał między innymi partie z takich dzieł, jak Rusałka Dvořáka, Halka Moniuszki, Madame Butterfly Pucciniego, Manru Paderewskiego, Lakmé Delibesa, Rigoletto i Traviata Verdiego, Serse Haendla, Czarodziejski flet Mozarta, Krótkie życie Manuela de Falli. Wykonuje też muzykę oratoryjno-kantatową, współpracując z takimi instytucjami jak Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Toruńska Orkiestra Symfoniczna czy Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie.
W latach 2011-2012 zdobywał wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” w Warszawie. Jest finalistą Konkursu Wokalnego im. J. E. J. Reszków w Częstochowie z 2013 r. Pracował z takimi dyrygentami, jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Benedykt Błoński, Maciej Figas, Zygmunt Rychert, Andrzej Straszyński, Jerzy Swoboda, Rudolf Tiersch, Piotr Wajrak.
 

Marta Ustyniak - sopran

Urodziła się w Zduńskiej Woli, gdzie w 2004  z wyróżnieniem ukończyła PSM II st. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu w lutym 2009 r. oraz w ramach Operowego Forum Młodych na scenie kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy miała okazję zaprezentować partię Franzi.
Obecne współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy. Kreuje m.in. partie  I nimfy w „Rusałce” A. Dworaka, Małgosi w operze E. Humperdinck’a „Jaś i Małgosia”, Adiny w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego, I damy w „Czarodziejskim flecie” W.A.Mozarta i Arseny w „Baronie cygańskim” J.Strauss’a.
Brała udział w kursach wokalnych m.in. maestry Heleny Łazarskiej i maestry Anity Garancii, a także w konkursach.  Zajęła III miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Złote Głosy Mazowsza oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej 2012.

 
Jakub Zarębski - baryton
 
Urodził się w 1980r. w Warszawie. W 2007 roku ukończył studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Leszka Skrli. Na scenie operowej debiutował rolą Papagena w " Czarodziejskim flecie " W.A. Mozarta i Niegusa w " Wesołej wdówce" F. Lehara. Od 2007 roku pracuje w Operze Nova w Bydgoszczy na stanowisku artysty chóru gdzie poza rolami epizodycznymi aktualnie wykonuje partie solowe: Toniego (org. Boni) w "Księżniczce czardasza" I. Kalmana (premiera 2014r.), Blinda w "Zemście Nietoperza" J. Straussa. Od kilku lat bierze czynny udział jako solista w Koncertach Sylwestrowych na scenie Opery Nova w Bydgoszczy wykonując utwory z gatunku muzyki rozrywkowej. Wziął udział w nagraniach kilku filmów reklamowych oraz zagrał role epizodyczne w serialu "Ranczo" (reż. Wojciech Adamczyk).

 

Bilety 50/40 zł